Z dniem 22 lutego 2016 roku zmieniają się zasady zatrudnienia pracowników na czas określony.
Magiczne cyfry 3 3 3 - oznaczają, iż z dniem jutrzejszym można zatrudnić pracownika na czas określony w taki sposób, aby łączny okres zatrudnienia nie przekroczył 33 miesięcy. Ostatnia cyfra 3 oznacza, że w tym okresie można zawrzeć maksymalnie 3 umowy o pracę. Czwarta umowa o pracę staje się umową o pracę na czas nieokreślony.
Jeśli w trakcie trwania umowy o pracę zostanie ona zmieniona poprzez wydłużenie okresu zatrudnienia będzie to traktowane jako zawarcie kolejnej umowy o pracę. (Po dniu, w którym pierwotnie umowa miała ulec rozwiązaniu.) Inne modyfikacje tj. nie dotyczące okresu zatrudnienia nie będą traktowane jako zawarcie kolejnej umowy o pracę. Umowę na czas określony można poprzedzić zawarciem umowy na okres próbny (maksymalnie na okres 3 miesięcy).
Przekroczenie 33 miesięcy zatrudnienia lub 3 umów powoduje, że umowa o pracę staje się umową na czas nieokreślony.
Oczywiście ustawodawca przewidział 4 (cztery) wyjątki od powyższej zasady. Skorzystanie z wyjątku możliwe jest, jeśli w danym przypadku (konkretnego pracodawcy i pracownika) jest to rzeczywiste, okresowe zapotrzebowanie a do tego jest niezbędne dla pracodawcy. Przy ocenie tego, czy jest to obiektywnie uzasadnione oraz niezbędne sąd będzie brał pod uwagę wszystkie okoliczności towarzyszące zawieraniu umowy o pracę.
Wyjątki, o których mowa powyżej to: 1) zatrudnienie na zastępstwo (usprawiedliwiona nieobecność pracownika), 2) prace sezonowe i dorywcze, 3) praca wykonywana przez okres kadencji, 4) obiektywne przyczyny leżące po stronie pracodawcy. Jeśli macie wątpliwości skorzystajcie z porady radcy prawnego lub adwokata, który po rozmowie z Państwem powie, czy zawierana umowa jest zgodna z prawem.
Jak widać z powyższego zatrudnienie członka Zarządu spółki kapitałowej na okres kadencji np. 5 lat (przewidzianych w umowie spółki kapitałowej) jest właśnie takim wyjątkiem. Najbardziej niedookreślonym zapisem jest ostatni wyjątek tj. zatrudnienie spowodowane obiektywnymi przyczynami lezącymi po stronie pracodawcy. To jest właśnie wyjątek, z którego pracodawcy mogą korzystać aby zaspokoić swoje zapotrzebowania.
Dodatkowo przepisy przewidują, iż obowiązkiem pracodawcy jest zamieszczenie, w treści umowy o pracę przyczyn uzasadniających odstępstwo od zasad zatrudniania pracownika na czas określony. Dodatkowo pracodawca obowiązany jest poinformować właściwego okręgowego inspektora pracy, o zawarciu takiej umowy w terminie 5 dni od dnia zawarcia takiej umowy. Obowiązek poinformowania okręgowego inspektora pracy dotyczy zatrudnienia pracownika w razie wystąpienia obiektywnych okoliczności leżących po stronie pracodawcy.
Naruszenie w/w obowiązku zawiadomienia okręgowego inspektora pracy skutkuje odpowiedzialnością za wykroczenia przeciwko prawom pracownika. Odpowiedzialność może być bardzo dotkliwa. Wykroczenie zagrożone jest karą grzywny w wysokości od 1.000,00 zł aż do 30.000,00 zł.
radca prawny Mariusz Bialic
stan prawny 22 luty 2016 roku.