Czy prawo podatkowe może być przyjazne rodzinie?

Może będzie to zaskoczenie dla wielu ale są aspekty prawa podatkowego, które są „prorodzinne”. W artykule „Planowanie sukcesji firmy” zwracałem uwagę na ważny aspekt prowadzenia działalności jakim jest zapewnienie ciągłości biznesu rodzinnego. Dziś chciałbym zwrócić uwagę na inny scenariusz. Zakładam, że prowadzisz biznes, który przynosi ci słuszne dochody. Masz kochającą żonę i zdolne dzieci, które chcą jak Ty spróbować swoich własnych sił i założyć swój własny mały biznes (inny aniżeli Twój).

Na start potrzebny jest kapitał, który pozwoli rozkręcić firmę. Twoje dziecko niestety ale nie posiada środków finansowych, ma za to pomysł, energię i chęci.

Czy wiesz jak możesz pomóc swojemu dziecku wykorzystując „prorodzinne” zapisy podatkowe, zabezpieczając go przed czujnym wzrokiem fiskusa?

Jeśli Twoje dziecko nagle będzie wydawać spore sumy na rozkręcenie interesu wzbudzi to zainteresowanie fiskusa. Jak więc bezpiecznie pozyskać kapitał? Najszybciej wysłać dziecko do Banku po pożyczkę, ale to nie jedyna możliwość!

Masz jeszcze dwie inne opcje.

Zajmijmy się pierwszą z nich – Darowizną.

Zgodnie z prawem darowizna to umowa, przez którą darczyńca przekazuje bezpłatne świadczenie na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Przedmiotem darowizny (czyli tym co możesz dać) mogą być pieniądze, rzeczy w tym ruchomości jak i nieruchomości oraz inne prawa majątkowe. Innymi słowy dajesz coś za nic. Zawierając umowę darowizny wyposażysz dziecko w kapitał konieczny do uruchomienia firmy.

Jak do tego mają się podatki?

Po pierwsze musisz zawrzeć umowę na piśmie a środki pieniężne przelać na rachunek bankowy dziecka.

Po drugie pamiętaj, że umowa darowizny co do zasady podlega opodatkowaniu (Art. 1 Ust.1 pkt. 2 Ustawy o podatku od spadków i darowizn). Jednakże jeśli umowa darowizny została zawarta z małżonkiem, zstępnym (tj. dzieckiem, wnukiem), wstępnym (tj. rodzicem, dziadkiem), pasierbem, rodzeństwem, ojczymem i macochą to jest ona zwolniona od podatku od spadków i darowizn.

Kolejna ważna rzecz to określenie ile dajesz / dałeś dziecku? Jeśli kwota darowizny którą otrzymało dziecko łącznie z wcześniejszymi darowiznami dokonanymi w okresie 5 (pięciu) lat, nie przekracza kwoty 9.637,00 zł nie trzeba robić nic więcej. Dotyczy to również przypadku, gdy umowa darowizny sporządzona jest w formie aktu notarialnego.

Jeśli darujesz kwotę wyższą niż 9.637,00 zł lub łącznie w okresie 5 lat suma darowanych kwot przekracza w/w kwotę a umowa nie jest sporządzana w formie aktu notarialnego Twoje dziecko musi dopełnić dodatkowych formalności tj. zgłosić nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego wypełniając i składając specjalny druk SD-Z2, dołączając do niego dowód przekazania środków pieniężnych na rachunek inny niż płatniczy w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo kredytowej lub przekazem pocztowym. Brak tego zgłoszenia spowoduje obowiązek opodatkowania umowy darowizny w sposób określony dla I grupy podatkowej.

Teraz już wiesz jak szybko i bezproblemowo oraz co ważniejsze bez obciążeń podatkowych zapewnić swojemu dziecku kapitał na start. Dzięki tej procedurze legalizujesz pochodzenie środków finansowych posiadanych przez Twoje dziecko, co ochroni je przed pytaniami fiskusa o źródło ich pochodzenia.

Procedurę tę możesz wykorzystać nie tylko do zapewnienia swoim dzieciom środków na start firmy ale także na zakup swojego mieszkania czy samochodu.

Jeśli jednak uważasz, że darowizna nie jest właściwym rozwiązaniem i chcesz aby Twoje dziecku uczyło się naprawdę twardej gry rynkowej czyli wiedziało, że musi zarobić na rozkręcenie swojego biznesu całkowicie samodzielnie możesz skorzystać z innej formy pomocy jaką jest umowa pożyczki, którą opiszę w kolejnej publikacji.

radca prawny Mariusz  Bialic
tel. kom. 696 - 002 - 988
stan prawny na 04. 04. 2014 r.

Kontakt telefoniczny +48 77 453 15 65
Wyślij wiadomość info@bialicsokolowski.pl
Adres Kościuszki 30/3, Opole