Biura turystyczne kuszą nas ofertami „first minut”, co zrobić gdy „wykupiłeś” wczasy we Włoszech?

W takiej sytuacji jak obecnie turyści powinni znać swoje prawa. Zgodnie z art. 47 ust.4 Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych (Dz.U. z 2017 r. poz. 2361 t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 548) Podróżny może odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej przed rozpoczęciem imprezy turystycznej bez ponoszenia opłaty za odstąpienie w przypadku wystąpienia nieuniknionych i  nadzwyczajnych okoliczności występujących w miejscu docelowym lub jego najbliższym  sąsiedztwie, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej lub przewóz podróżnych do miejsca docelowego.

 Czy epidemia Koronawirusa jest taką okolicznością? Z pewnością zagrożenie Koronawirusem może być podstawą do odstąpienia od umowy o udział w imprezie turystycznej.

Aby jednak skutecznie odstąpić od umowy należy wskazać, że w miejscu gdzie mamy spędzić wymarzony urlop lub w jego najbliższym sąsiedztwie występuje zagrożenie zarażeniem się Koronawirusem. Oczywiście pewne trudności może powodować określenie najbliższego sąsiedztwa jednak w mojej ocenie w takim przypadku należy brać pod uwagę fakt, że wirus rozprzestrzenia się w sposób niekontrolowany i nieprzewidywany.

Gdyby ktoś miał wątpliwości czy zagrożenie Koronawirusem nie może być podstawą do odstąpienia od umowy o świadczenie usług turystycznych to zgodnie  motywem 31 preambuły dyrektywy 2015/2302 wskazano wprost, że podróżni powinni mieć również prawo do odstąpienia od umowy w przypadku znaczącego zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, takich jak wybuch epidemii poważnej choroby. Takim przykładem był wirus Zika szczególnie groźny dla kobiet w ciąży.

radca prawny Mariusz Bialic

stan prawny na 2020.03.10r

Kontakt telefoniczny +48 77 453 15 65
Wyślij wiadomość info@bialicsokolowski.pl
Adres Kościuszki 30/3, Opole