Uczelnia wyższa może być odpowiedzialna za naruszenie dóbr osobistych sąsiadów akademika polegających na zakłócaniu ciszy nocnej i prawa do wypoczynku przez studentów, za co należne jest odpowiednie zadośćuczynienie.

Powyższe stwierdzenie stanowi kwintesencję orzeczenia Sądu Okręgowego w sprawie mieszkańców domu jednorodzinnego położonego w pobliżu akademika przeciwko uczelni wyższej będącej właścicielem akademika.

Sąsiedzi akademika przez wiele lat nękani byli licznymi zachowaniami studentów mieszkających w pobliskim akademiku. Głośna muzyka, imprezy do rana, krzyki, śmiechy, wyzwiska, wulgaryzmy, a nawet wyrzucanie przedmiotów przez okna z akademika na posesje sąsiadów powtarzały się notorycznie, szczególnie w okresach wiosny i jesieni, gdy zbliżał się koniec roku akademickiego lub zaczynał nowy rok akademicki. Władze uczelni wyższej, do której należał akademik, nie podjęły adekwatnych działań w stosunku do zachowania studentów i stopnia naruszeń. Pomimo zgłaszania przez sąsiadów akademika licznych skarg na Policję i wniosków o wszczęcie postępowania wykroczeniowego, sytuacja nie uległa poprawie.

Sąd rozpoznający sprawę sąsiadów akademika przeciwko uczelni wyższej o ochronę dóbr osobistych, jakimi jest prawo do ciszy nocnej i prawo do wypoczynku, uznał, że samo tolerowanie przez władze uczelni wyższej naruszania dóbr osobistych przez studentów mieszkających w akademiku może być pojmowane jako „cudze działanie” w rozumieniu art. 24 § 1 kodeksu cywilnego i w konsekwencji może prowadzić do naruszania dóbr osobistych innych osób. Skoro zatem dochodzi do naruszenia dobra osobistego jakim jest prawo do ciszy nocnej czy prawo do wypoczynku to należne jest zadośćuczynienie za ich naruszenie.

Sąd Okręgowy zasądził od uczelni wyższej odpowiednie zadośćuczynienie na rzecz sąsiadów akademika za naruszenie dóbr osobistych przez mieszkańców akademika. 

Pełna treść znajduje się w zakładce Publikacje.

Kontakt telefoniczny +48 77 453 15 65
Wyślij wiadomość info@bialicsokolowski.pl
Adres Kościuszki 30/3, Opole